Национална кампания „Опознай и съхрани българското на две колела“. Предай нататък – „Мистична Странджа“
На 19 и 20 юни 2020 г. инициативата „Опознай и съхрани българското на две колела – Предай нататък“ на Сдружението „Жените Мотористи ЕМпауърд България“ организира мото разходка до китното морско градче Царево. Дамите на две колела гостуваха в древната и мистична Странджа, затаила дъх около бурното Черно море, разказваща истории за древни тракийски светилища, съчетала уникална природа и топли, усмихнати хора.
В петъчния ден от всички краища на България към Царево тръгнаха през слънце, бури и дъги. По пътя с усмивка се потопиха сред аромата на лавандула, макове, узрели жита и цъфнал слънчоглед. След дъхавите ниви, гори и красиви пейзажи се откри небесносиньото море и безкрайният хоризонт. В Царево ги очакваха домакините – Теодора Павлова и верният мотор Зоро. Приключението им продължи с дегустация на вкусна храна, споделяне на емоции и …море.
В съботния ден със съвместно каране из страхотния природен ландшафт до Малко Търново групата посети Странноприемница “Ковач” – разположена точно в сърцето на Странджа, на брега на река Велека в местността Ковач. Това е истинско райско кътче, скътано сред гората, а стопаните са топли и гостоприемни.
Дегустираха богатото меню, типично по странджански. Домашно приготвено биволско мляко, сирене и кашкавал, осолен свински бут, както и „странджански дядо“, „Браяновска лукма“, биволска пастърма и саздърма, прясна странджанска пъстърва, шиш по колибарски, домашно приготвени наденици. А някои се ,,престрашиха“ да хапнат и боб с манатарки, сготвен в гърненце.
На връщане изпратиха с моторите си дори абитуриентка – дъщерята на Теди.
После – плаж, солени емоции и студени коктейли. На другия ден – все по-трудна раздяла и отпътуване. С морето в сърцето. С усмивките и топлите прегръдки. Оставиха Царево и Странджа, както и шепа пясък, до следващия път!
Допълнителна информация:
Ца̀рево е град в Югоизточна България, област Бургас. В миналото е известен като Василико̀ и Мичу̀рин.
Градът имал развито пристанище и големи традиции в корабостроенето и риболова. Непосредствената близост до Странджа, откъдето идвал дървеният материал за строежа на корабите, била сред основните преимущества на Царево. Традиционно в корабостроителницата на Царево се строели по-малки до средни кораби, но отличителната им черта бил острият вълнорез. В тази връзка може да посетите Музей на открито – Царево. Същият се намира в центъра на града. Известен е още под името Kораб Горянин. Целта му е да покаже основния поминък на града в миналото – корабостроенето. В него се съхраняват, също така, останки от кораба Горянин, използван първо с икономическа, а после и с учебна цел.
Ако сте планирали почивката си в района, през юни, бихте могли да посетите:
- Международен фолклорен фестивал „Странджа моя, люлчина“. Във фестивала участват фолклорни и танцови състави от България, Полша, Украйна, Сърбия, Гърция и Румъния.
- Арт фестивал „ Огън и Море“.
Отново през юни, в село Българи, което се намира на 17.5км от Царево, можете да се насладите на Нестинарски игри.
Ако решите да се завъртите в района в началото на месец септември можете да посетите следните два фестивала:
- Черноморски събор „Евро фолк“ се провежда в рамките на Музикални празници “Евро фолк” – Светът е телевизия.
https://eaff.eu/bg/championships/5-2883-xviii-black-sea-fest-euro-folk-2021
- Национален фолклорен фестивал „Дъга над морето“ – Лозенец, общ. Царево 2021
Още информация за фестивали в района можете да намерите на следния линк:
Малко Търново е град в Югоизточна България близо до границата ни с Турция. Първото селище на мястото на днешно Малко Търново е тракийско.
Много интересни за посетителите са двете куполни тракийски гробници край града. Строени от прецизно обработени мраморни блокове, те са произведение на тракийското монументално строителство от 5 – 3 век пр.н.е., представящи погребалните обичаи на аристокрацията.
Целият район около Малко Търново е осеян с долмени, некрополи, гробници и древни светилища, които заслужават да бъдат видени.
Градът има и три музея – археологически, исторически и природонаучен.
Ако посетите Малко Търново през месец май ще имате възможност да се насладите на Национален фолклорен фестивал „Хоро в Странджа“ и Нестинарско шествие Голямата аязма / Влахов дол/, а през месец юли се провежда Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“.
Приятна разходка!
Автори: Мария Маринова и Ивелина Антрова. Снимки: личен архив на Сдружението.