Как се роди идеята

Мотоциклетизмът е хоби, което се възприема като чисто мъжко. В света на мотористите, жените трудно намират своето място – често не се приемат сериозно. Група от жени, които карат своите машини, е атракция, но мъжете не възприемат такива групи като отделна общност. Доказателство за това е и забраната жени да членуват в МС, независимо от стажа, кубатурата или характера им – дискриминацията по пол е валидна за целия свят. Това са аргументите, които налагат избора да бъде създадена подобна общност. Да, нека бъдем честни – мъжете никога няма да изоставят жена, която има нужда от помощ с мотора си, но всичко останало мотивира жените да потърсят своето място.

Всяка първа събота на месец май, от 2006 година насам, дамите с мотори по света празнуват своя Международен ден на жените мотористи. На 4 май 2019 година, когато в София се събират 70 жени мотористи, за да отбележат празника, създаването на организация, вече се обсъжда.

През октомври 2019 година, дамите поставят началото на ежегодно отбелязване на месеца за борба с рака на гърдата в България, като в деня на закриването на мото-сезона в София, украсяват мотоциклетите си с бели и розови балони, раздават материали за болестта и успяват без предварителна подготовка, да заснемат символа на рака на гърдата – панделката – „изрисуван“ от мотоциклетите им. Тогава продължават обсъждането на създаването на организация, като осъзнават, че колкото по-бързо то се превърне в реалност, толкова по-лесно ще бъде организирането на всички събития, които възнамеряват да провеждат.

„Първоначално през май 2019 година беше създадена група във Фейсбук, която една година по-късно, наброява 250 члена – жени, които карат свой собствен мотоциклет. В края на 2019 година, инициативният комитет на групата реши, че е време да създаде Сдружението. Дамите, които с ентусиазъм прегърнаха идеята, нямат опит как се управлява неправителствена организация, но ентусиазмът и желанието да легитимират общността помогнаха да изградим контакти и да започнем работа“.

Така, в началото на 2020 година, основателката на Сдружението, Лилия Осойска, е сред одобрените кандидати за участие в програмата на Български фонд за жените за общностно развитие.

Имат каузи, защитават справедливостта и искат да мотивират всяка друга жена или мъж да бъде себе си, да търси доброто в себе си и да помага на останалите, както и да сбъдва мечтите си, а защо не – и да се приобщи към голямото семейство на мотористите.

Щастливи са, когато усещат подкрепа и са благодарни за това.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *