Национална кампания „Опознай и съхрани българското на две колела“. Предай нататък – „Магията на трите планини“

На 13 и 14 юни 2020 година, дамите на две колела гостуваха в „Къща Дешка“ (https://kashtadeshka.com/). Къщата се намира в село Горно Драглище, в подножието на Рила и на десетина километра от Разлог. Най-ранното писмено свидетелство за съществуване на селото е от 1576 г. Една легенда разказва за самоковски овчар на име Драган, който следвайки своето стадо по пашата неусетно прехвърлил Рила планина откъм връх Айгидик. Захласнат от красота на природата се установил и създал семейство на това място. От името на пастира идва и името на селото. Още на прага жените бяха посрещнати от Дешка и веселите баби, както са ги учили техните майки и баби – с погача и шарена сол, след което ги поканиха в занаятчийската работилница. Мотористките се потопиха в местните занаяти, плетоха гривнички, разточиха „ялова“ баница (прави се само с брашно, мая и малко олио) и направиха домашни бонбони. Дешка и нейните баби имат особено отношение към приготвянето на храната. Тя трябва да е от продукти, гледани в техния двор или при роднини и съселяни. След вкусното похапване момичетата заиграха „оро“, нагиздени в местни носии. Хубаво е да знаете, че ще има думи, които ще чуете за първи път, а понякога ще се наложи да разгадавате какво точно ви се казва. Намирате се в край с местен диалект, но това е част от красотата и автентичността на хората. Това е място, което жените мотористи отново ще посетят. Причината се корени в това, че всичко там е много автентично – непринудеността на хората, красотата на природата и безвремието, което витае във въздуха.

Препоръка от жените мотористи: За да допълните преживяването може да се разходите до черквата „Въведение Богородично”. Строена е през 1835 г. и има богато историческо минало. Претърпяла е няколко пожара, но е възстановена със средства и труда на хората от селото. Може да видите също и действаща воденица.

Поднасяме благодарности на БНР : https://bnr.bg/sofia/post/101296456/jenite-motoristi-paziteli-na-balgarskata-tradicia?showNotActive=1&fbclid=IwAR2Ie5x0LrUM5BdWiIJWGZex2_XlDPMTuUCJQP77sk2feKhvZwlYY3csh78

Автори: Мария Маринова и Ивелина Антрова. Снимки: личен архив на Сдружението.